RSGB Trophies

AGM trophy table

AGM trophy table

Here is information on trophies the RSGB awards

Awarded by the RSGB Board:

Bennett Prize

For any significant contribution or innovation which furthers the art of radio communication

Calcutta Key

For work associated with international friendship through amateur radio

Founder’s Trophy

For outstanding service to the Society

Raynet Trophy

For outstanding service to the Radio Amateurs’ Emergency Network

Kenwood Trophy

For making a significant contribution to training and development in amateur radio within the United Kingdom

 

Award by the Spectrum Forum

1962 Committee Cup

Awarded for outstanding amateur development at VHF/UHF

Don Cameron, G4STT Memorial Award

For an outstanding contribution to low power amateur radio communication

Fraser Shepherd Award

For research into microwave applications to radio communication

G5RP Shield (presented at the RSGB Convention)

For greatest progress in the DX field made by an RSGB member resident in the UK during the year

Harold Rose Trophy

To the person making an outstanding contribution to 50MHz

Louis Varney Cup

For advances in space communication

ROTAB Trophy (presented at the RSGB Convention)

For outstanding and consistent DX work

 

Awarded by the Technical Committee:

Bennet Award

For the best antenna article

Courtney-Price Trophy

For the most outstanding published technical contribution to amateur radio

Norman Keith Adarns Prize

For the most original article published in RadCom

Ostermeyer Trophy

For most meritorious description of a piece of home-constructed or electronic equipment published in RadCom

Wortley-Talbot Trophy

For outstanding experimental work in amateur radio

 

Trophies awarded by the HF Contest Committee:

1930 Committee Cup

Winner of the Low Power Contest, 10W Fixed Section

Ariel Trophy

Leading club in Club Calls Contest

BERU Senior Rose Bowl

Winner of Commonwealth Contest, single operator, unassisted in the Open Section

BERU Junior Rose Bowl

Runner-up in Commonwealth Contest, single operator, unassisted in the restricted section

Braaten Trophy

Leading G station in the ARRL DX CW Contest, in the single operator not unlimited category

Bristol Trophy

Winner of the Low Power Assisted Portable Section of NFD

Col. Thomas Rose Bowl

Winner in the Open Section, single operator of the Commonwealth Contest

Cyril Leyden G4RYY Memorial Trophy

Winner of the single operator, 12 hour, CW section of the IOTA Contest

David Hill G4IQM Memorial Trophy

Club Calls Contest winning team in the Local Category

David King G3PFS Trophy

Winner of the single operator, 12 hour SSB Section of the IOTA Contest

Edgware Trophy

Winning team in AFS CW Contest

Flight Refuelling ARS Trophy

Winning team in AFS SSB Contest

G2QT Cup

Winner of the RSGB HF Contest Championship

G3DYY Memorial Trophy

Highest scoring single operator entry, in the 24 hour CW section, of the IOTA Contest

G3MZV Memorial Cup

Highest scoring single operator low power unassisted portable station in the NFD

G3PSH Memorial Trophy

Winner of the QRP Portable Section of SSB Field Day

G3XTJ Memorial Trophy

Highest placed entrant with and error-free log in RoLo CW Contest

G5MY Trophy

Highest aggregate score in both RoLo Contests

G5RV Memorial Shield

Leading Affiliated Society in the Local Category of the 3.5MHz Club Championship

G8KW Trophy

Leading G in the CQWW DX CW Contest, Single Op, not Assisted Category

GM5VG Trophy

Leading UK & CD station in the DXpedition, Multi 1 Category of the IOTA Contest

GW4BLE Memorial Cup

Leading Single Operator, not unlimited in the ARRL DX SSB Contest

Henry Lewis G3GIQ Memorial Cup

Winner of the Single Operator in the 24 hour SSB Category of the IOTA Contest

Horace Freeman Trophy

Winning Club in the General Category of the 3.5MHz Club Championship

Houston Fergus Trophy

Winner of the 10W section of Low Power Field Day

Lilliput Cup

Winner of the Low Power, Single Operator, Unassisted Section of the Commonwealth Contest

Marconi Trophy

Highest individual score in AFS CW Contest

Milne Cup

Leading GD, GI, GJ, GM, GU or GW single not unlimited op station in the ARRL DX CW Contest

Newbury Trophy

Winning Local Club in the 3.5MHz Autumn Contest Series

NFD Shield

Winner UK & CD Low Power Unassisted Portable station in NFD

Northumbria Cup

Winner of the Low Power Unassisted Section in SSB Field Day

Powditch Transmitting Trophy

Leading Single Operator Assisted Mixed Mode station in the DX Contest

Reading QRP Trophy

Leading station in the QRP Section of NFD

Rosebery Shield

Winner of the Single Op Assisted Section of the Commonwealth Contest

Ross Cary Rose Bowl

Leading Single Operator entry in the 12 hour Open Section of Commonwealth Contest

RSGB 80m Challenge Cup

Highest scoring individual in the 100w or 10 w Section of the 80m Club Championship

RSGB CDXC Cup

Leading UK & CD Single Operator, not assisted station in the CQ WW DX SSB Contest

RSGB HF Contest Committee Trophy

Winner of the 3W Fixed Section of the Low Power Contest

RSGB Lichfield Trophy

Highest individual score in AFS SSB Contest

Somerset Trophy

Winner of first 1.8MHz CW Contest

Southgate Trophy

Winner of the 3W Portable Section of Low Power Field Day

T E Wilson G6VQ Cup

Leading Single Op Unassisted CW station in the DX Contest

Verulam Silver Jubilee Trophy

Most accurate log in RoLo SSB Contest

Victor Desmond Cup

Winner of the 2nd 1.8MHz Contest

Whitworth Cup

Leading Single Op Assisted SSB station in the DX Contest

 

Trophies awarded by the VHF Contest Committee:

10GHz Trophy

Winner of the May 10GHz Trophy event, organised by the VHF Contest Committee

144MHz Backpackers Trophy

Leading station in section 5B of the 144MHz Backpackers Contest

1951 Council Cup

Winner of 432MHz Trophy Contest

Arthur Watts Trophy

Awarded to the winner of the Low Power section of VHF NFD

Bill Capstick G3JYP Memorial Trophy

Winner of the 70MHz CW Contest

Bolton Wireless Trophy

Leading Local Club in the overall UKAC

Bryn Llewellyn G4DEZ Trophy

Leading Single Operator in the overall UKAC

Cockenzie Quaich

Leading resident GM station in the Restricted section of VHF NFD

Foundation Shield

Leading Foundation station in the 144MHz UKAC

Four Metre Cup

Leading Single Operator station in the 70MHz Trophy Contest

G0ODQ Trophy

Winner of the 432MHz AFS Contest

G3MEH Trophy

Leading club in the 144MHz AFS Contest

G5BY Trophy

Winner of the ‘Mix & Match’ Section of VHF NFD

G6NB Trophy

Winner of the 144MHz Club Championship in the UKAC

G6ZR Memorial Microwave Trophy

Winner of 2.3GHz Trophy Contest

Hadley Wood Trophy

Winner of the AFS Super League

Intermediate Shield

Leading Intermediate station in the 144MHz UKAC

John Pilags Memorial Trophy

Leading single operator fixed station in the RSGB VHF Contests Championship

Low Power VHF Championship

Leading Low Power station in the RSGB VHF Contests Championship

Martlesham Trophy

Winner of VHF NFD, Restricted section

Mitchell-Milling Trophy

Winner of the Open Section of the 144MHz Trophy Contest

Racal Radio Cup

Winner of the Open Section of the RSGB VHF Contests Championship

Scottish Trophy

Leading GM station in VHF NFD, Low Power section

SMC Six Metre Cup

Highest scoring single operator UK entry in the 50MHz Trophy Contest

Surrey Trophy

Winner of the Open section of VHF NFD

Tartan Trophy

Leading Resident Scottish station in VHF NFD

Telford Trophy

Leading station in 50MHz Contest

Thorogood Trophy (European Cup)

Winner of Single Operator Section of the 144MHz Trophy Contest

VHF Championship AFS Trophy

Winner of the AFS Section of the VHF Championship

VHF Contests Committee Cup

Overall winner of the 1.3GHz Trophy Contest

VHF Manager’s Trophy

Winner of 70MHz Trophy Contest

 

Awarded by the UK Microwave Group:

24GHz Trophy

For activity on various bands leading to awards

47GHz Trophy

For activity on various bands leading to awards

Alan Wakeman G3EEZ Trophy

For contributions to Microwave Communications

Dain Evans G3RPE Trophy

Winner of the 10GHz Cumulatives Open Section

G0RRJ Trophy

For 24GHz Cumulatives

G3JMB Trophy

Winner of the 10GHz Cumulatives Restricted Section (1W max)

G3VVB Memorial Trophy

For the best home-produced project of hardware, software or combination of the two, relevant to microwave, mmwave or nanowave related exhibited at a microwave round table

G4EAT Trophy

Leading station on 1.3GHz in the UKuG Low Band Championship

Les Sharrock G3BNL Memorial Award

For innovation or technical development of microwave equipment or technique

Tim Leighfield G3KEU Trophy

Leading entry in the 5.7GHz Cumulatives

Other RSGB Trophies

Pat Hawker G3VA Award (presented at the AGM)

Overall Winner of Construction Competition held at the Convention.

Jack Wylie Trophy (presented at the GMDX AGM)

Awarded to the scottish club, society or RSGB member thought to have done the most for amateur radio in Scotland.

Jock Kyle Memorial (presented at the GMDX AGM)

Awarded to the Scottish club, society or RSGB member thought to have done the most in Scotland in the field of VHF.

Life Vice Presidency (presented at the AGM)

 

Non-Returnable Trophies awarded by the HF Contest Committee

CDXC Geoff Watts Memorial Trophy

Leading Non-UK High Power Multi Op (M1 or M2) in the IOTA Contest. This trophy is donated by the Chiltern DX Club.

Commonwealth Medal

Station providing the most improved score or contribution to the Commonwealth Contest

GMDX (high power) Trophy

Winner of the Single Operator Section in the high power 24 hour category of the IOTA Contest

GMDX (low power) Trophy

Winner of the Single Operator Section in the low power 24hour category of the IOTA Contest

RSGB John Dunnington G3LZQ Trophy

Leading Single Operator, in the Unassisted, Restricted Section of the IOTA Contest. This trophy is donated by the Addiscombe ARS.

RSGB-IOTA Dxpedition Multi-2 Trophy

Winner of the Dxpedition Multi-2 Category of the IOTA Contest

RSGB-IOTA Multi-Op Fixed Trophy

Winner of the Fixed Multi-Operator M1 or M2 Category in the IOTA Contest

RSGB-IOTA Multi-Op LP Dxpedition Trophy

Winner of the Dxpedition, low power, Multi Operator Category in the IOTA Contest

RSGB-IOTA Single Op High Power Trophy

Winner of the Single Operator, high power, world station in the IOTA Contest

RSGB-IOTA Single Op Low Power Trophy

Winner of the Single Operator, low power, world station in the IOTA Contest

RSGB-IOTA Single Op QRP Trophy

Winner of the Single Operator, QRP, world station in the IOTA Contest

Summer Isles Trophy

Winner of the Single operator, low power Dxpedition in the IOTA Contest. This trophy is donated by MM0BQI.

VP8GQ Trophy

Leading non-UK Single Operator, Unassisted, 12 hour category in the Open Section of the IOTA Contest. This trophy is donated by G3LET.

 

For enquiries or more information please contact the Trophies Manager.